Skip to main content

Potencjał terapeutyczny mezenchymalnych komórek macierzystych, testowany w próbach klinicznych oraz in vitro - uzasadnienie dla bankowania scharakteryzowanych komórek.

Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „PROFILAKTYKA I LECZENIE CHORÓB CYWILIZACYJNYCH - STRATEGMED"

Cel projektu

Postęp w stosowaniu komórek macierzystych izolowanych z tkanki tłuszczowej (ADSC) w medycynie regeneracyjnej.

 

Sposób realizacji

Projekt jest realizowany dwutorowo. W ścieżce „z laboratorium do kliniki” wykorzystujemy posiadane umiejętności do przygotowania komórek macierzystych typu SVF (ang. Stromal Vascular Fraction) i ADSC (ang. Adipose Derrived Stem Cells) do zaplanowanych w projekcie prób klinicznych:

W ścieżce „z laboratorium do usługi bankowania i innowacji w przygotowaniu komórek do aplikacji” pracujemy nad przygotowaniem do wdrożenia usługi bankowania komórek macierzystych typu ADSC, obejmującej indywidualną charakterystykę potencjału różnicowania każdej zdeponowanej populacji komórek. Ponadto, poszukujemy korelacji między różnicowaniem komórek macierzystych ADSC w hodowli in vitro, a wynikami analizy molekularnej / epigenetycznej komórek wyjściowych. Pracujemy nad nowymi metodami szybkiej oceny jakości deponowanych komórek macierzystych. Opracowujemy nowe metody przygotowania komórek macierzystych ADSC do stosowania u pacjentów. Badamy immunogenny charakter ludzkich komórek macierzystych ADSC dla przyszłych zastosowań w GvHD i w aplikacjach allogenicznych.

 

Nr umowy

STRATEGMED2/267976/13/NCBR/2015

 

Partnerzy projektu

 

Okres realizacji projektu

1.04.2016 - 31.03.2020

Projekt został przedłużony do 30.09.2021.

 

Całkowita wartość dofinansowania z NCBR

17 709 624 PLN

 

Kierownik projektu

prof. dr hab. inż. Małgorzata Lewandowska - Szumieł: malgorzata.lewandowska-szumiel@wum.edu.pl